Artdiamonds w stylu Gatsby'ego

„Wielki Gatsby”, 1974 rok

Film „Wielki Gatsby” (1) z udziałem takich gwiazd jak Mia Farrow czy Robert Redford był jedną z ciekawszych adaptacji książki Fitzgeralda. Dobrane w stylu lat 20. stroje, dodatki i biżuteria zachwyciły niejednego miłośnika epoki, a już na pewno wielbicieli zdobionych diamentami i perłami precjozów.

1.      Pierścionki w stylu art – déco

Najwięcej biżuterii w „Wielkim Gatsbym” wykorzystano w kultowej dziś scenie balu (2). Daisy Buchanan oprócz przepięknych naszyjników, bransolet, założyła też dwa pierścionki z centralnie umieszczonymi kamieniami. Ceniono modele klasyczne z pojedynczymi kamieniami jak pierścionki z białymi diamentami z białego (3, 4), żółtego złota, (5). Właśnie takie pierścionki inspirowane filmem „Wielki Gatsby” (6) proponuje Fred Leighton. Precyzyjnie wykonane ozdoby są marzeniem niemal każdej kobiety. W latach 20. równie wysoko ceniono perły i szmaragdy, tradycyjnie zdobione białymi diamentami. Najlepszym przykładem takiej biżuterii jest zapierający dech w piersiach pierścionek Bulgari (7) oraz nieustępujący mu wdzięku szmaragdowy klejnot (8) marki Fred Leighton. W epoce art – déco damy często sięgały po pierścionki z kamieniami w formie kaboszonu. Królowały różnokolorowe szafiry (9), wysoko ceniono rubiny, szmaragdy, czasem otoczone kolorowymi diamentami (10). Taka biżuteria, projektu Cartiera, Bulgari czy Freda Leightona nadal ma wielu swoich zwolenników.

Biżuteria na planie filmu tak bardzo spodobała się Mii Farrow, że natychmiast zapragnęła ją mieć. Uwagę aktorki przykuł oszałamiający pierścionek z diamentem w szlifie markizy wykonany przez jubilerów Cartiera (11), który gwiazda nosiła w kilku scenach filmu (12). Bliźniaczo podobny do platynowo – diamentowego pierścionka jest klejnot z diamentem w kształcie markizy otoczony małymi szmaragdami (13). Takie pierścionki zdobiono też rubinami (14) i kolorowymi, zwłaszcza jasnożółtymi diamentami w otoczeniu szafirów (15). Kamienie w szlifie carré, popularnym zwłaszcza w latach 20., były jednym z precjozów, które pokochały wielbicielki stylowej biżuterii. Do dzisiaj szlif ten jest symbolem precjozów w stylu art – déco. Najwięcej tego rodzaju ozdób wykonywał Cartier, nie bez przyczyny nazywany najlepszym jubilerem epoki.

2.      Wiszące kolczyki

Jedna z najpiękniejszych scen filmu to moment, w którym Daisy Buchnan grana przez Mię Farrow uczestniczy na balu. W przeciwieństwie do pozostałych ekranizacji, w filmie z 1974 roku, Daisy nosi mało biżuterii, dlatego, gdy zjawiła się u boku Gatsby'ego w wiszących perłowych kolczykach Cartiera (16) udowodniła, że tego typu ozdoby doskonale wyglądają w połączeniu z białymi diamentami. W epoce art – déco tego typu kolczyki były absolutnym must have każdej damy. Kilka lat temu bardzo podobne kolczyki zaprezentował Cartier (17), z miejsca stały się ulubionymi precjozami kobiet.

Obok diamentów, szafirów, rubinów czy szmaragdów w latach 20. jubilerzy wykorzystywali lapis lazuri, onyks, koral i jaspis. Po raz pierwszy łączenie kamieni szlachetnych z półszlachetnymi zaproponował Pierre Cartier, a nowe wzory kolczyków, brosz czy bransolet szybko znalazły nabywców. Takie są też nieszablonowe modele klejnotów od Freda Leightona (18) czy Cartiera (19, 20).

3.      Bransoletki

W filmie „Wielki Gatsby” (21) Mia Farrow nosi niewielką ilość bransolet. Ciężka złota ozdoba zdobiona kamieniami i tenisówka (22) – bransoletka kameryzowana wyłącznie małymi diamentami, były szczególnie modne w latach 20. Do dzisiaj wielu wielbicieli poszukuje tego typu biżuterii. Przepiękne bransolety kameryzowane najwyższej jakości szafirami od van Cleef&Arples (23) oraz Bulgari (24) są kunsztownie wykonanymi klejnotami.

W epoce art – déco równie chętnie poszukiwano masywnych złotych bransolet zdobionych perłami, koralem, onyksem (25) i uznawanym za kamień Wschodu, jaspisem (26).

Wiele kobiet, podobnie jak Daisy Buchanan, nosiło bransolety na przedramiona (27). Szczególnie ceniono te wykonane z żółtego złota kameryzowane diamentami. Bardzo podobny klejnot, inspirowany „Wielkim Gatsbym” wykonała marka Bulgari. Do złotej obręczy jubilerzy dodali kilkanaście białych pereł zdobionych rzędami diamentów (28). Bransoletę zaś zaczęto nazywać przepięknym precjozum godnym prawdziwej damy.

4.      Naszyjniki

Jedną z najwyżej cenionych ozdób w latach 20. były naszyjniki. Noszono zwłaszcza te zdobione białymi diamentami, jak i ponadczasowe perły. Wiedziały o tym bohaterka grana przez Mię Farrow (29) i najlepsza przyjaciółka Daisy Buchanan (30), nierozstające się ze swoimi perłowymi precjozami. Niektóre różnej długości perłowe naszyjniki (31, 32) kameryzowano dodatkowo diamentami i szmaragdami, a specjalistą od takich klejnotów był Cartier. Czasem zamiast nich kobiety wybierały szmaragdowe (33) lub zdobione szafirami precjoza.

Na ważne uroczystości damy wybierały diamentowe naszyjniki. Takie skarby wykonywali m.in. Cartier (34) czy Bulgari (35).

Moda na biżuterię w stylu art – déco nie przemija, czego przykładem jest znakomity naszyjnik kameryzowany diamentami oprawionymi w srebro (36). Dodatkowo każdy rząd diamentów jubilerzy zaakcentowali trzema nieco większymi białymi diamentami.

Komentarze (0)